Bitcoin yeni bir “BOĞA” Sezonuna mı hazırlanıyor?

btc Ekonomi
btc Ekonomi

2022 itibariyle Yükselen enflasyon, jeopolitik krizler ve Fed’in daha sıkı para politikasına ilişkin endişeleri gibi geleneksel olarak hisse senedi piyasalarını etkileyen faktörlerin şu anda kripto piyasalarını etkilediği anlamına geliyor. Fed, son enflasyon raporuna göre Nisan’da yüzde 8,3’e düşen enflasyonla mücadele kapsamında 22 yılın ilk faiz artışını 4 Mayıs’ta gerçekleştirdi.

Bazı uzmanlar ayrıca, en büyük sabit paralardan biri olan TerraUSD’nin (UST) bu ayın başlarında Bitcoin’in çöküşünde rol oynadığına inanıyor. UST’nin ABD dolarına sabitlenmesi amaçlanıyor, Geçen hafta Terra, başarısız olan luna kripto para biriminin yeni bir versiyonunu yeniden piyasaya sürdü

Bitcoin, 25 Aralık 2021’den bu yana 50.000 doların üzerine çıkamadı. İniş ve çıkışlara rağmen, Bitcoin Ocak ayının en düşük noktasının üzerinde, önceki 6 ayın en düşük seviyesi olan 34.000 doların altında kaldı. Bitcoin’in fiyatı, 10 Kasım’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.000 doların üzerinde, artan enflasyon, iş piyasasındaki toparlanmanın gecikmesi ve Fed’in pandemi önlemlerini azaltmaya başlayacağına dair devam eden sinyalleri nedeniyle gerilemesinden bu yana değerde %40’lık bir düşüş gördü. 

BTC Grafik
Bitcoin Boğa Sezonu

Bitcoin’in fiyatı bu hafta şimdiye kadar 28.000 ila 31.000 dolar arasındaydı. Bitcoin’in mevcut fiyatının son birkaç aydaki günlük en yüksek noktasıyla karşılaştırması şu şekilde:

Yıla yavaş bir başlangıç ​​yapmasına rağmen, Bitcoin hala 2022’ye nispeten yüksek bir notla girdi ve son düşüş eğilimine yol açan güçlü bir Kasım ve Aralık başı ile. 2021’e 30.000 dolar aralığında başladıktan sonra, Bitcoin yıl boyunca arttı ve 10 Kasım’da 68.000 doları aştığında mevcut tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Tüm zamanların en yüksek fiyatından önemli ölçüde düşmesine rağmen, birçok uzman hala Bitcoin’in fiyatının bir noktada 100.000 doların üzerine çıkmasını bekliyor – bunu bir zaman meselesi olarak tanımlıyor. Bitcoin’in Kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden kısa bir süre sonra, Ethereum fiyatı 4.850 doların üzerine çıktığında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ethereum, son yüksek seviyenin ardından benzer bir oynaklık gördü.

Bitcoin, Nisan ayında 60.000 doların üzerine çıktığında 2021’de yılın ilk zirvesine ulaştı ve o zamandan beri fiyat hareketi, giderek daha fazla insanın harekete geçmekle ilgilendiği bir zamanda kripto para biriminin dengesizliğini vurguluyor. 30.000 doların altına düşen Temmuz noktası ile Kasım ayındaki en son yüksek noktası arasındaki haftalarda, Bitcoin çılgınca yukarı ve aşağı sallandı.

Bu demek oluyor ki kripto para biriminin geleceği kesinlikle daha fazla oynaklık içerecek ve uzmanlar bunun için eğitim alınması gerektiğini vurguluyor.

 Portföyünüzün çoğunu bu nedenle varlık sınıfına sokmamanızı tavsiye eden yatırım uzmanları ve finansal danışmanlarla konuşulması konusunda uyarıyor. Uçucu kripto yatırımlarının, acil durum fonu tasarrufu ve yüksek faizli borcun ödenmesi gibi diğer finansal önceliklerin önüne geçmediğinden emin olmak için müşterilerle birlikte çalışılmasını öneriyor

BU MAKALEDE

Bu Fiyat Düşüşü Kripto Yatırımcıları İçin Ne Anlama Geliyor?

Ya Henüz Kriptoya Yatırım Yapmadıysanız?

Son Bitcoin Düşüşünün Arkasında Ne Var?

gibi sorulara cevap arayacağız.

San Diego, California’da Modern Para Yönetimi ile CFP olan Nate Nieri, “Her şeyi kaybetme şansınız yüksek, ancak büyük kazanma şansınız küçük” diyor. Her şeyinizi kaybedebilirsiniz! “Ailenize yük olacak veya hedeflerinize ulaşmanızı engelleyecek miktarda kumar oynamayın” diyor.

Bu son çöküş, öncekilerle ve hatta normal borsa düşüşleriyle karşılaştırıldığında nasıldır ve yatırımcılar için ne anlama geliyor?

Al ve tut stratejisi kullanarak uzun vadede kriptoya yatırım yapanlar için fiyat dalgalanmaları bekleniyor. Humphrey Talks‘un arkasındaki kişisel finans uzmanı Humphrey Yang, dalgalı piyasa düşüşleri sırasında kendi yatırımlarını kontrol etmekten kaçındığını söylüyor.

Yang, Bitcoin de dahil olmak üzere birçok büyük kripto paranın büyük değer kaybettiği 2017’deki “kripto çöküşüne” atıfta bulunarak, “Ben de 2017 döngüsünden geçtim” diyor. “Bu şeylerin çok değişken olduğunu biliyorum, bazı günlerde %80’e kadar düşebiliyorlar.”

Uzmanlar, kripto para yatırımlarınızı portföyünüzün %5’inin altında tutmanızı tavsiye ediyor. Bunu yaptıysanız, o zaman dalgalanmalar hakkında stres yapmayın, çünkü bir kripto para birimi analitik platformu olan Token Metrics’in baş teknik analisti Bill Noble’a göre bunlar olmaya devam edecek.

Noble, “Valatilite tepeler kadar eski ve hiçbir yere gitmiyor” diyor. “Bu halletmemiz gereken bir şey.”

Kripto yatırımlarınız diğer finansal hedeflerinizin önünde durmadığı ve yalnızca nihayetinde kaybetmeye razı olduğunuz şeyleri koyduğunuz sürece, Yang, tüm uzun vadeli yatırımlar için işe yarayan aynı stratejiyi kullanmanızı öneriyor: “alın ve unutun gitsin.”

Bu tür aşırı düşüş sizi rahatsız ediyorsa, belkide kripto yatırımlarınızdan çok fazla para kazandınız yada kazanıyor olabilirsiniz fakat Sadece kaybetmeyi kabul ettiğinize yatırım yapmalısınız. Ancak bu düşüşler, kripto tahsislerinizi yeniden düşünmenize neden olsa bile, aynı tavsiye hala geçerli – “aceleci davranmayın veya stratejinizi çok hızlı bir şekilde yükseltmeyin.” Gelecekte kriptoya daha az tahvil tahsis etmek veya doğrudan kripto satın almak yerine kripto ile ilgili hisse senetleri ve blok zinciri fonları aracılığıyla çeşitlendirmek gibi ileriye dönük olarak daha rahat olabileceğinizi yeniden düşünün (yine de kripto para piyasaları dalgalandığında oynaklık beklemelisiniz).

“Kontrol etme. Yapabileceğin en iyi şey bu. Duygularınızın içinize çok fazla girmesine izin verirseniz, yanlış zamanda satabilir, yanlış karar verebilirsiniz” diyor Yang.

Ya Kriptoyla İlgileniyorsanız Ama Henüz Yatırım Yapmadıysanız?

Yang bunu belirlediğinde kriptoya olan yaklaşımı, geleneksel borsaya yatırım yapma felsefesini yansıtıyor, ancak bazı uzmanlar kripto para biriminin herhangi bir tarihsel karşılaştırma yapamayacak kadar geleneksel yatırımlardan çok farklı olduğunu düşünüyor.

Bu korkunç dalgalanmaların ders niteliğinde olduğunu anlamalı ve ileriye dönük bu tür dengesizlikle her zaman hazırlıklı olunmalıdır. Şimdi, nispeten düşük fiyatlarla yatırım yapsanız bile, daha da düşmelerine hazır olun. Yine, yalnızca kaybetme konusunda rahat olduğunuz şeyleri koyun – acil durum tasarrufları ve daha geleneksel emeklilik fonları gibi diğer finansal öncelikleri karşıladıktan sonra yapın tüm bunları

Son Bitcoin Düşüşünün Arkasında Ne Var?

Noble, birçok yatırımcı Bitcoin’in fiyat dalgalanmalarını oyunun bir parçası olarak görüyor, ancak “volatilite ile bireysel yatırımcıların başa çıkması zor” diyor. Yang gibi, çok hızlı satmaya karşı uyarıyor.

Son fiyat dalgalanması, artan enflasyonu, ülkenin COVID-19 ile devam eden mücadelesine ilişkin süregelen belirsizliği ve Biden’ın son yürütme emri de dahil olmak üzere ABD hükümetinin yeni düzenleyici eylemlerini izledi. Kripto para birimi kadar yeni ve kanıtlanmamış bir sektörde, fiyatta büyük dalgalanmalar sağlamak çok fazla zaman almıyor. Daha genel olarak, bir blockchain analiz firması olan Glassnode Insights‘ın bir raporuna göre, son düşüşe tepki olarak varlıklarını satan yeni kısa vadeli yatırımcılar Bitcoin’in değerindeki düşüşe katkıda bulunabilir.

Dalgalanmalar beklenirken, Noble son zamanlardaki bazı büyük düşüşlere şaşırdığını söylüyor. “Piyasanın olgunlaştığını ve bu şeylerin daha az  olacağını düşündüm, yanılmışım” diyor.

Noble, düşük kaliteli madeni paralarla ilgili heyecandan Elon Musk‘ın olumsuz yorumlarına ve Çin’in kripto hizmetlerine yönelik son baskısına kadar bazı faktörlerin bir araya gelmesinden kaynaklandığını düşünüyor. Noble, bu faktörlerin karışımının satışları “daha da şiddetli” hale getirme potansiyeline sahip olduğunu söylüyor.

Düşüşü, piyasaların iyileşmesinin aylar aldığı 1987 borsa çöküşüne benzetiyor. Ancak kripto bugün 1980’lerde hisse senetlerinden çok daha hızlı hareket ettiğinden, Noble daha hızlı bir iyileşme görebileceğimizi söylüyor.

Noble, “Panik yapıp hiddetlenmeyin” diyor. “Pozisyonlarınızı küçük tutarsanız, oynaklığı tolere etmeye çalışabilirsiniz.” diyor.

Sonuç olarak; Çok dikkatli olunmalı ve hangi sezondayız bunu bile belirlemek birkaç kişinin ağzından çıkacak olan lafa bakıldığı unutulmamalıdır.