İşletmeler için Hepsi Bir arada Dijital Pazarlama İpuçları

Dijital Pazarlama
Dijital Pazarlama

Küçük işletmeniz için görünürlük elde etmeye çalışırken, sınırlı bir bütçenin sizi hayal kırıklığına uğratmasına izin vermeyin. Yerleşik markaların daha fazla parası olabilir, ancak yine de en akıllı pazarlama stratejisine sahip olabilirsiniz. Küçük işletme sahipleri için 15 bütçe dostu (ve bazıları ücretsiz) pazarlama ipuçlarını keşfedin, böylece daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilir ve her kuruştan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Bu Makalede;

–          İçerik pazarlaması yoluyla değer yaratmak, markanızı endüstri lideri olarak konumlandırabilir

–          Çevrimiçi incelemeler, iş ortaklıkları ve bir tavsiye programı ile tavsiyelerin gücünden yararlanın

–          Pazarlamaya para harcarken, hedef kitlenizi yakından hedeflemenize izin veren kanalları seçin

Çalıştığınız bir pazarlama ajansı yok mu? Sorun değil. Yeni başlayanlar bile bir kuruş harcamadan harika pazarlama taktikleri uygulayabilir. İşte sizin ve ekibinizin hemen uygulayabileceğiniz 11 küçük işletme pazarlama ipucu.

Damlama kampanyalarıyla potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürün

Bir damla kampanyası, seçtiğiniz önceden seçilmiş bir çevrimiçi eylem tarafından tetiklendiğinde, planlanmış bir zaman çizelgesinde otomatik olarak gönderilen bir e-posta dizisidir. Endişelenmeyin, bu olay göründüğünden daha basit. Örneğin, bir eğitim kurumuna sahipsiniz, yeni bir müşteri adayı e-posta listenize katıldığında anında bir hoş geldiniz e-postası gönderebilirsiniz. Önümüzdeki hafta boyunca, eğitmenlerinize kendilerini tanıtan, sınıf tekliflerinizi açıklayan ve ücretsiz e-postalar alabilirler.

Drip kampanyalar, ürün veya hizmetinize aktif olarak ihtiyaç duyduklarında potansiyel müşterileri meşgul tutar ve oluşturmaları kolaydır. Ücretsiz planları ile otomasyon sunan AWeber ve Pabbly gibi e-posta pazarlama araçları, dizinizdeki her bir e-postayı oluşturma ve tetikleyicinizi ayarlama sürecinde size rehberlik edebilir. Bundan sonra, e-postalar, sizin tarafınızdan fazladan çaba harcamadan potansiyel müşterilerinizle etkileşime geçecektir.

E-posta bültenleriyle müşterilerin ilgisini yeniden çekin

Çoğu pazarlamacı, e-posta pazarlamasını müşteriyi elde tutmanın en iyi yolu olarak tanımlar. Değerli içeriğe sahip düzenli e-postalar göndererek, mevcut müşterilerin (yeni müşterilerden %30 daha fazla harcama yapan) geri gelmesini sağlayabilirsiniz. Haftalık veya aylık bir e-posta bülteni harika bir başlangıçtır. Müşterileri işletmeniz, güncel promosyonlar, sektör haberleri ve daha fazlası hakkında düzenli olarak güncelleyerek sadakat oluşturun. Bu temel e-posta pazarlama stratejilerini kullanarak ilk e-posta pazarlama kampanyanızı oluşturun.

Bloglama yoluyla değer sunun

Bloglar, kendinizi bir endüstri lideri olarak konumlandırmanıza izin veren mükemmel içerik pazarlama araçlarıdır. Hedef kitlenizin sahip olabileceği belirli soruları yanıtlayan ayrıntılı blog gönderileri yazarak güven oluşturabilirsiniz. Örneğin, bir peyzaj işletmesi, suni çim kurulumu hakkında, ne olduğunu, nasıl yapılacağını, ne kadara mal olacağını ve profesyonellerin nasıl yardımcı olabileceğini detaylandıran bir blog yazısı yazabilir. Blogunuzun doğru okuyuculara ulaşmasını sağlamak için arama motoru optimizasyonu (SEO) taktiklerini kullanın. Gönderinizin tamamına anahtar kelimeler (örneğin, “suni çim” ve “suni çim kurulumu”) eklemek, web sitenizdeki diğer sayfalara bağlantı vermek ve etki alanı yetkisi yüksek harici sitelere bağlantı vermek, arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir.

En iyi sonuçlar için sitenizi optimize edin

2022 itibariyle SEO, yani bilenen SEO artık yok, anahtar kelimeler vs sadece yüzde 5 dikkate alınıyor bunun içinde bir diğer önemli SEO taktiği, web sitesi optimizasyonudur. Arama motorları, sıralamanızı belirlerken yalnızca içeriğinizi dikkate almaz; ayrıca sitenizin kullanımının ne kadar kolay olduğunu da düşünürler. Sitenizin mobil uyumlu olduğundan, navigasyonunuzun iyi organize edildiğinden ve web sayfalarınızın hızlı yüklendiğinden emin olun. Profesyonel ipucu: Dosya boyutlarını küçültmek yardımcı olabilir.

Video içerik pazarlamasıyla etkileşimi artırın

Videonun 2022 yılına kadar tüketici internet trafiğinin %82’sinden fazlasını oluşturması bekleniyor. Ayrıca, video için iki büyük platform olan Facebook ve YouTube, dünyanın en popüler sosyal ağlarıyken TikTok hızla yükseliyor. Bu çevrimiçi pazarlama taktiğinden yararlanmak (hatta viral olmak) için profesyonel video düzenleme becerilerine ihtiyacınız yok. Yalnızca bir akıllı telefon kamerasıyla videoyu şu amaçlarla kullanabilirsiniz:

Potansiyel müşterilerle canlı Soru-Cevap yapın

Takipçilerinize işletmenizin perde arkasını görün

Bir süreci açıklayın (tesisatçı pazarlaması için bir tıkanıklığın nasıl düzeltileceği gibi)

Ürün demosu yapın

Sosyal medya pazarlaması ile konuşmaları başlatın

ABD’li yetişkinlerin %72’sinin kullandığı sosyal medyadan bahsetmeden hiçbir dijital pazarlama konuşması tamamlanmış sayılmaz. Facebook ve LinkedIn’den Twitter ve Snapchat’e kadar, sosyal medya platformları, marka bilinirliği ve müşterilerle ilişkiler oluşturmaya yardımcı olan sohbetleri yönlendirir. Takipçilerinize değer sunan sosyal medya gönderileri yayınlamanın ötesinde, potansiyel müşterilerinizle etkileşim kurduğunuzdan emin olun. Yorumlara ve doğrudan mesajlara (DM’ler) yanıt verin, etiketlendiğiniz gönderileri paylaşın ve markanızla alakalı trend olan sohbetlere katılın.

Bir tavsiye programı ile kulaktan kulağa iletişim kurun

İnternetin gücüne rağmen, ağızdan ağıza pazarlama hala güçlü bir pazarlama aracıdır. Tüketicilerin %80’inden fazlası aile veya arkadaşlardan gelen önerilere güveniyor, bu da doğrudan yönlendirmelerin en yüksek kaliteli potansiyel müşterilerden bazılarını elde etmenize yardımcı olabileceği anlamına geliyor. Müşterilerin sizi kendi başlarına yönlendirmelerini beklemeyin. Bir müşteri sizden satın aldıktan sonra bir veya iki gün içinde bir takip e-posta isteğini otomatikleştirmek için e-posta pazarlama aracınızı kullanın. Müşterilerinizi teşvik etmek için, başarılı tavsiyeler için hediye kartları veya indirimler gibi ödüller sunun.

Memnun müşterileri incelemelerle güçlendirin

Alışveriş yapanların çoğu, aile ve arkadaşlardan gelen öneriler kadar çevrimiçi incelemelere de güvenir. Bir müşteri size çevrimiçi olarak olumlu bir inceleme yaptığında, temelde aynı anda binlerce kişiyi size yönlendiriyor demektir. Ancak harika incelemeler almaya devam etmek istiyorsanız, tüm incelemelerinize yanıt vermelisiniz. Yelp İşletme Sayfanızı talep ettiğinizde, her incelemeye zamanında yanıt vererek çevrimiçi itibarınızı yönetmeye başlayabilirsiniz. Sadakat oluşturmak için, yorumları için mutlu müşterilerinize teşekkür edin ve mükemmel hizmetinizi göstermek için olumsuz yorumlara profesyonelce yanıt verin. Bazı yorumcular, nazik yanıtlarınızın bir sonucu olarak yıldız derecelendirmelerini yükseltebilir.

Yerel işletmelerle ortak olun

Daha fazla referans oluşturmanın harika bir yolu, diğer markalarla ortaklık kurmaktır. Özel tavsiyeleri paylaşabilmeniz için yalnızca tamamlayıcı hizmetler sunan saygın markalarla çalışın. Örnek olarak, bir halı temizleme şirketi, temizlik ve pencere temizleme hizmetleri ile ortak olabilir. Bu taktik, ürün veya hizmetinize aktif olarak ihtiyaç duyan potansiyel müşterilere ulaşmanıza yardımcı olur.

Kendini satan bir marka oluşturun

Pazarlama planınıza küçük işletme sahiplerine yönelik pazarlama ipuçlarımızdan hangisini eklediğiniz önemli değil, mükemmel marka bilinci oluşturma tüm çabalarınızın bir parçası olmalıdır. Tutarlı bir marka deneyimi, sadık müşteriler kazanmanıza, güven oluşturmanıza ve tüketicilerin işletmenizi hatırlamalarına yardımcı olabilir. Küçük işletme markalaşmasına şu şekilde başlayın:

Tüm pazarlama kanallarında aynı görsel markayı (renkler, logo, yazı tipi vb.) kullanmak

Sosyal medya, müşteri desteği ve daha fazlası için aynı ses tonunu kullanmak

Tüm pazarlama kampanyalarınızda aynı temel mesajları göndermek

Pazarlamanızı bir CRM ile geliştirin

Müşteri ilişkileri yönetimi araçları (CRM’ler), müşteri iletişim bilgilerinizi, geçmiş etkileşimlerle ilgili ayrıntıları ve daha fazlasını tek bir yerde düzenlemenize yardımcı olur. Bir CRM ile kusursuz, son derece kişiselleştirilmiş müşteri deneyimleri sunabilirsiniz. Zaman içinde müşteri verilerini toplayarak, kampanyalarınızı daha iyi hedefleyebilir ve mevcut müşteri tabanınızı anlayabilirsiniz. Kampanyalarınız sonucunda bir müşteri size ulaştığında, ekibinizdeki herkes anında müşteri bilgilerine bakabilir ve kişiselleştirilmiş hizmet sunabilir.

Küçük işletmelerin pazarlama çabalarını en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olacak çok sayıda ücretsiz CRM mevcuttur.

Küçük işletmeler için uygun maliyetli 3 pazarlama ipucu

Erişiminizi hızlı bir şekilde genişletmek istiyorsanız, biraz para yatırmak uzun bir yol kat edebilir. Küçük işletmeler için bu üç pazarlama ipucu, bütçenizi akıllıca harcamanıza ve yüksek yatırım getirisi (ROI) elde etmenize yardımcı olabilir.

Dijital Pazarlama Teknikleri
Dijital Pazarlama Teknikleri

Peki Minimal Derecede Ücretli Pazarlama Taktikleri Neler?

  1. Ücretli reklamlarla tam hedef kitlenize ulaşın

Çoğu dijital reklam platformu, doğru kullanıcılara ulaşmak için gelişmiş araçlar sunar. Hedeflenen bu çevrimiçi reklamlarla, pazarlama harcamalarınız ideal müşteri profilinize uyan kullanıcılara gider ve yalnızca bir tıklama kazandığınızda ödeme yaparsınız. Ayrıca, reklam kampanyaları için kendi bütçenizi belirleyebilirsiniz, böylece asla kendinizi fazla büyütmenize gerek kalmaz.

Bazı platformlar, kitlenizi ilgi alanlarına ve demografiye göre hedeflemenize izin verirken, Yelp Reklamları gibi diğerleri belirli yerleri ve anahtar kelimeleri hedeflemenize izin verir.

Yelp Reklamları ile markanız, belirli anahtar kelimeler ve konumlar için arama sonuçlarının üzerinde görünür, böylece kaliteli potansiyel müşterilerden daha fazla tıklama ve arama yakalayabilirsiniz. Ayrıca, bütçenizi istediğiniz zaman ayarlayabilirsiniz ve yalnızca bir müşteri reklamınızı tıkladığında ödeme yaparsınız.

  1. Mikro etkileyicilerle çalışın Tipik olarak 1.000-10.000 takipçisi olan mikro-influencerlar, etrafındaki en etkili destekçilerden bazılarıdır. Tavsiyelerine güvenen, çoğu zaman ünlü influencerlardan çok daha fazla etkileşimde bulunan geniş kitleler geliştirirler. Onlar da uygun fiyatlı. 10.000 kullanıcıya ulaşmak için en az 100$ harcayabilirsiniz. Bazı mikro-etkileyiciler, parasal ödeme yerine komisyon veya ücretsiz ürün veya hizmetleri kabul etmekten bile mutlu olabilir.

Doğru etkileyicileri seçmek için kitle demografik verilerini, katılım oranlarını ve vaka çalışmalarını isteyin. Ayrıca, seslerini ve tarzlarını ve halkla nasıl etkileşim kurduklarını net bir şekilde anlamak için sosyal medya gönderilerini kaydırdığınızdan emin olun. Marka değerleriniz ve misyonunuzla uyumlu biriyle ortak olduğunuzdan emin olmak istiyorsunuz.

  1. Kısa mesaj yoluyla yatırım getirisini artırın

Kısa mesaj pazarlaması, diğer tüm kanallardan daha yüksek bir ortalama açılma oranı sunar: %98.

Bir indirimle ilgili ayrıntıları gönderiyor veya müşterileri bir etkinliğe davet ediyor olsanız da, mesajlaşma mesajınızı hızla iletir. Hatta metin, bağlılığı teşvik edebilecek uygun bir kanalda önemli hatırlatıcılar göndererek veya satın alma onayları göndererek müşteri deneyimini iyileştirebilir.En iyi bölüm – ucuz. İş metin mesajlaşma platformları, metin başına 2-3 tl kadar az ücret alır (arama motorlarında tıklama başına 10 Türk lirası veya daha fazlasına kıyasla).

Müşteri tabanınızı bugün genişletin

İster büyüyen bir işletme olun, ister şehirdeki en popüler marka olun, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak için pazarlamaya ihtiyacınız var. Sosyal medya kanallarınızı kullanmaktan Yelp Sayfası ile daha fazla inceleme almaya kadar bu 15 pazarlama ipucunu küçük işletmeler için uygulamak, bütçenizi veya zamanınızı boşa harcamadan rekabette öne çıkmanıza yardımcı olabilir.