Fiverr mi Bionluk mu Karşılaştırması

Fiverr vs Bionluk
Fiverr vs Bionluk

Günümüzde Freelancer olarak çalışanların yada çalışmak isteyenler için birçok seçenek mevcut fakat bu sefer dünyada tartışmasız en çok tercih edilen freelancer olarak iş bulmaya imkan tanıyan fiverr ve Türkiyenin en çok tercih edilen freelancer sitesi olan bionluk u sizin için artıları ve eksileri ile inceleyeceğiz.

Öncelikle siz çok iyi bir tasarımcı yada yazılımcı olabilirsiniz ve Global olarak hizmet vermek istiyorsanız fiverr bunun için en iyi iki seçenekten biridir, bir diğeride upwork, fakat ingilizce diline hakim değilseniz ve ingilizceyi akıcı yazamıyorsanız ve konuşamıyorsanız, ingilizce dilinizi geliştirmeniz gerekir.

Bu karşılaştırmayı akıcı bir ingilizce diliniz varsayaraktan ele alacağız.

Fiverr ve Bionluk’ un genel olarak çalışma prensipleri aynı, yani siz ben … konuda hizmet veriyorum diye bir ilan açarsınız daha sonra ilan için gerekli olan görselleri platforma yüklersiniz ve bunun sonucunda iki platformunda algoritmasına göre ilanınız yayınlanır.

Ülkemizde hergün farklılık gösteren ve artması önlenemeyen döviz kurlarından dolayı birçoğunuz fiverr çok daha iyi bir platform diyecektir, fakat fiverr üzerinden dolar olarak hizmet verseniz bile, Pakistan, Bangladesh, Venezuela vs gibi ülkelerde doların aşırı değerli olduğundan dolayı fiyatlarınızı çok çok aşağı çekmeniz gerekir. Çünkü örnek verirsek ortalama bir yazılımcı iseniz yada web tasarımcısı iseniz

Eğer fiverr da hizmet verenlere baktığınızda 20 dolara web tasarım yapanlar yada 50 dolara erp yazılımları yaptığını söyleyen birçok asya yada afrikalı hizmet veren görebilirsiniz, asıl sorun şuradaki gerçekten o fiyatlara bahsettikleri hizmetleri sağlıyorlar fakat birkez ellerine düştüğünüzde yapılan sonraki her güncelleme için istedikleri ücreti vermek zorunda kalıyorsunuz.

Bionluk tarafına bakacak olursak sadece Türkiye ikamet eden ve türkçe konuşan müşterilerin olduğu, ui tarafı daha basit olan ve çalışma prensibi olarak fiverr daki gibi ben … şu hizmeti veriyorum gibi başlık açtığınız ve sonrasında ilgili görselleri yüklediğiniz freelancer platformu, fakat buradada inanılmaz bir çekişme ortamı var, ilk olarak bionluk adminleri tamamen türkçe ile takıntılı olan bir yönetim yani türkçe diline ve kurallarına çok iyi hakim olmanız gerekiyor, eğer onlar türkçenizi beğenmez ise ilan veremezsiniz. Türkçenizin çok iyi olduğunu varsayarak devam edersek, sizinle aynı hizmeti verenler türk lirası cinsinden inanılmaz ucuz fiyatlara çalıştıklarını göreceksiniz, 50 tl ye logo yapanlar yada 100 tl ye wix site yapanlar gibi, aslında bu kadar ucuz hizmet verenlerin tek amacı iş bitiminde müşterilerinden hizmet kalite puanı almak ve ne zamanki müşteri sayısı artmaya başladığında verilen hizmet fiyatları yükseltmenin amaçlanması, fakat araştırmalara göre gösteriyor ki bunun hiçbir önemi yok, kendi adımıza konuşalım yeni bir firma açan kimse 100 tl ye website yaptırmak yada 20-50 tl ye logo çizdirmek istemez, çünkü dijital ortamda parasız veya ücretsiz iş yaptırmak imkansızdır eğer birisi size çok ucuza hizmet vereceğini söylüyor ise bu tamamen hayal ürünüdür.

Fiverr üzerinde onbinlerce tasarımcı ve yazılımcı barındırıyor bu yüzden bedavaya yakın iş yapmadığınız sürece fiverr üzerinden iş almanız biraz hayal ürünü, bionluk.com ise bunu biraz daha mümkün kılıyor fiverr a kıyasla hizmet veren freelancer çalışanlar çok daha az ama çekişme ortamı ikisindede tamamen aynı denilebilir. Tabi birde müşteriden alacağınız ücretin %20 sini bu sitelere komisyon olarak ödemeniz lazım iş bitiminde.

Sonuç olarak tamamen size kalmış fakat bizim görüşümüz, eğer daha adil bir ortam isteniyorsa ve yeteneklerinize güveniyorsanız fiverr bionluk a göre çok daha mantıklı ve profesyonel bir seçim gözüküyor.

E tabi Linkedin faktörüde unutulmamalı, Linkendin de çok iyi bir profiliniz var ise hem linkedin üzerinden hemde diğer platformlarda bunu referans olarak kullanabilirsiniz. İlk olarak Linkedin üzerinden detaylı bir profil oluşturup yola öyle çıkmanızı öneririz.