Gittigidiyor dedik ve Gitti? Peki Şimdi NE OLACAK?

gittigidiyor.com gitti
Gittigidiyor ve e-Ticaret

Haziran ayında sitesinde yayınladığı bilgilendirme notuyla Türkiye pazarına veda edeceğini açıklayan gittigidiyor (ebay) yönetimi, kullanıcılarını şaşırtan bir açıklama yaptı.

Amerika menşeili bir kuruluş olan ebay.com aslında gittigidiyor’ un sahibi fakat halihazırda Trendyol ve Hepsiburada gibi e ticaret devleri varken birde amazon.com’un Türkiye pazarına giriş yapmasıyla gittigidiyor daha fazla müşteri kaybetti ve sonunda Türkiye pazarından çekileceğini açıkladı.

Türkiyenin en büyük e-ticaret platformları olan Trendyol, Hepsiburada ve Amazon bu habere çok sevinmiştir belli ki çünkü rakiplerinden 1 tanesi artık yok ve en büyük pasta payını bölüşmek için piyasada rekabet çok kızışacak.

Şöyle bir söz vardır “ Gelen gideni aratır “

Mutlaka yeni gelen ve Türkiye pazarına girmek isteyen halkın dilinden daha iyi anlayan bir e-ticaret şirketi gittigidiyor’dan arta kalan boş koltuğa oturmak isteyecektir yakın zamanda.

Çünkü gittigidiyor’un çekilmesi sadece ekonomik şartlar değil ayrıca sitesininde yıllarca hiç yenilenmeye gitmemesi ve ui, ux kısmının rakiplerine göre çok arkaplanda kalmasıydı, kısacası ebay Türkiye pazarını pek önemsemedi, hiçbir + yatırım yapmadı, “ne kurtarırsam kar” olarak baktı ve sonunda ” tamam olmuyor ” dedi ve çekti gitti.

Çinin ve dünyanın en büyük perakende satış devlerinden olan Jingdong yada Rakuten INC gibi firmalar boşalan 1 kişilik koltuğu doldurmak isteyebilirler ve bu gerçekten onlar için çok basit çünkü halihazırda online olan bir sistem var ve bunu mutlaka kullanacaklardır.

E Ticaret Platformları
E Ticaret Platformları

E-Ticaret Platformları

Yazılım ve Tasarım sektöründe her geçen gün mükemmeliyetçilik daha da rekabet dolu bir hale gelmekte, Yenilenen trendler ve alışveriş çılgınlığı ekonomi buhranlarını dinlemiyor.

Bunu gören eTicaret platformlarıda müşteriye türlü türlü kampanyalar yapıp geri dönüşüm olmasını bekliyorlar ve oluyorda, bunun en büyük örneği Trendyol,

Youtube, Google ve TV lerde artık ismini duymaktan bıkkınlık gelen Trendyol şuan Türkiyenin en büyük eTicaret sitesi haline gelmiş durumda, buda gösteriyor ki reklamları, PR çalışmaları ve müşteri memnuniyeti inanılmaz bir geri dönüşüm sağladı.

Arkasından gelen Hepsiburada ise Trendyol gibi aynı mantıkta onu izliyor fakat biraz daha sabırsız ve amatör yaklaşımlar içinde hemen geri dönüşüm beklemekte, fakat bu ancak insanların bilinçaltına hükmedildiği zaman mümkün olacağını, umarız anlarlar ve gittigidiyor‘un da gitmesiyle şuan hepsiburada’da  gittigidiyor’ un arkasından gitme potansiyeli olan ilk üye gibi gözüküyor.

N11 ise daha çok internet aleminin japon pazarı mantığında, yıllardır aynı mantıkta satışlarını sürümden kazanmaya devam ediyor ve edebiliyorda, kendisini kutlarız çünkü en az reklam veren firmalardan biri olmasına rağmen halen ayakta ve insanlar n11’den alışveriş yapmayı seviyor daha doğrusu zamanında topladığı müşterilerini kaybetmedi halen ayakta!

Hepsi bir şekilde gücüne güç katıyor ve elindeki pazarın ne kadar güçlü olduğunun farkındalar fakat ebay bunu yapmadı, tamamen ” Türkiyede bir firma var biz bunu satın alalım belki birkaç sene çok para getirir ” mantığıyla alınmış ve hazır sistemin üzerine hiçbir ekleme yapılmadığından dolayı, “bizden bu kadar, teşekkür ederiz, şimdi x ülkeden şurayı satın alacağım ve birazda orada bekleyeceğim, iyi günler” mantığıyla ve ani bir kararla gittigidiyor ismiyle gittiler.

Ne diyelim, yolları açık olsun!