2022 İtibariyle Bilinen SEO Tarihe mi karıştı?

SEO Nedir?
SEO Teknolojileri

Genel olarak pazarlamacıların SEO ile ilgili en yaygın yanılgıları, onun ölü olduğudur (bağlam için bu, aynı zamanda diğer arama uzmanlarının şakalarından biridir). Ancak gerçek şu ki, SEO geçmişte hafife alındı ​​çünkü bazen istediğiniz gibi çalışıyor, ancak diğer zamanlarda ki bilinen seo gibi asla çalışmıyor. Dijital pazarlamacılar ve karar vericiler için anında memnuniyet sağlayan ücretli kanalların yatırım getirisine odaklanmak kolaydır. Ancak yeni SEOtrendleri gelmeye devam ediyor çünkü ilk yatırım getirisi ödenen kanallar ne kadar sağlarsa sağlasın, web sitenizin tıklama almasının ana nedeni, o sırada alaka düzeyi ve tüketici ihtiyacına göre belirlenen bulunabilirliğidir.

Ancak, pazarlama liderlerinin harcamayı haklı çıkarmak için diğer kanallardan güvendiği SEO’dan bu anlık tatmini alamıyorsanız, gerçekten yatırıma değer mi?

SEO’nun 2022’de hiçbir yere gitmemesinin en önemli 3 nedeni !

Öncelike evet, SEO yatırıma %100 değer. SEO’ya ölü olarak bakmak, arama motorlarının ne olduğunu ve nasıl çalıştıklarını gerçekten yanlış anlamaktır. SEO karmaşıklaşıyor ve şimdi her zamankinden daha gelişmiş ve sürekli değişiyor. Birkaç yıl önce, hatta birkaç ay önce işe yarayan şey artık çalışmıyor.

Yine de organik trafik, tüm web sitesi trafiğinin %53’ünü oluşturuyor. Yöneticileriniz farkında olsun ya da olmasın, organik pazarlama çabalarınız (ve dolayısıyla SEO stratejiniz), insanların web sitenizi nasıl bulduğunun ve sonunda nasıl dönüştürdüğünün temel itici güçleridir; bu, SEO’nun 2022’de hiçbir yere gitmemesinin birçok nedeninden biridir. Gelecek yıllar. Ayrıca, TBM’lerin zamanla daha da artmaya devam edeceğini düşündüğünüzde, daha fazla yatırımın organik ve içerik pazarlamasına kayması kaçınılmazdır.

Ancak, SEO’nun yalnızca burada kalmakla kalmayıp, aynı zamanda önem ve önceliklendirme açısından da büyüdüğüne dair göstergeleri daha derinlemesine inceleyelim.

1. Pandemiden alınan ders: Organik en güvenilir kanalınız

Son iki yılda pandeminin neden olduğu küresel bozulma, birçok iş lideri için şaşırtıcı bir içgörü üretti. Şirketler maliyetleri mümkün olan her yerde telafi etmeye ve ekonomik belirsizlikten kurtulmaya çalışırken, ücretli harcama ve pazarlama bütçeleri genel olarak kısıldıktan sonra, organik trafik dikkatleri üzerine çekti.

SEO stratejisine ve organik pazarlama çabalarına olan ilgi, birdenbire yukarıdan aşağıya ana odak noktası haline geldi, çünkü birçok işletme için organik trafik onları ayakta tutan şeydir. Trafik ve dönüşüm açısından en güvenilir kanal oldu. Ve karar alıcılar, gelir yaratma ve marka farkındalığının bu birincil kanalının ne kadar yetersiz finanse edildiğini ve yeterince değer görmediğini fark ettiler. Sonuç olarak, birçok iş lideri, başından beri organik trafiği düşünmeleri ve ileride önce yaptıkları hataları tekrar yapmak istemedikeri için bunu genel pazarlama stratejisine daha fazla entegre etmeleri gerektiğinin farkına varmıştı.

2. Organik pazarlama liderliğinde artış

SEO’nun öneminin arttığının önemli bir göstergesi, liderlik düzeyinde organik pazarlama temsili söz konusu olduğunda yönetim kurulu genelinde gördüğüm artış. Başlıkta SEO ile bir yönetici rolü görmek hala nadir olsa da, kariyerlerini gerçekten arama alanında inşa eden ve bunu iyi bilen daha deneyimli SEO uzmanları, sıralamalarda yükseldi ve şu anda kurumsal kuruluşlarda Direktör ve Başkan Yardımcısı düzeyinde. Sonuç olarak, çeşitli endüstrilerde daha önce görmediğimiz bir şekilde SEO’ya öncelik verilebilir.

Ayrıca konferanslarda, web seminerlerinde ve yalnızca SEO merkezli olmayan etkinliklerde giderek daha fazla SEO konuşmacısı görüyoruz. Bu, giderek daha fazla karar vericinin SEO’nun etkili bir pazarlama stratejisinin isteğe bağlı bir parçası olmadığını kabul ettiği anlamına geliyor.

 3. 2021’de SEO endüstrisine neredeyse 300 milyon dolar yatırım yapıldı

İnsanların gerçekten dikkatini çekmesini sağlamak için yüz milyonlarca dolar gibisi yoktur. Ve 2021’de SEO için tam olarak olan buydu.

SEMrush, yıla güçlü başladı ve 2021’in başlarında halka arzları için toplanan 140 milyon dolarlık tonla gerçekten gidişatı belirledi. Bu, kesinlikle şu anda aramaya dikkat eden veya yatırım yapan herkesin dikkatini çekti.

Bunu takiben, Conductor yılı, Bregal Sagemount liderliğindeki etkileyici 150 milyon dolarlık bir yatırım turuyla kapattı. Sektör için şimdiye kadarki en yüksek bağış toplama turu ve kurumsal SEO teknoloji platformumuzun yaklaşık yarım milyar dolarlık değerlenmesi ile sonuçlandı.

Bir takvim yılında yalnızca iki şirkete yapılan yaklaşık 300 milyon dolarlık yatırım, aramanın izlenecek kanal olduğunun açık bir işaretidir. Organik pazarlama endüstrisinin önümüzdeki yıllarda yararlanacağı bunun gibi büyük yatırım türlerini yeni yeni görmeye başlıyoruz. Ancak SEO’nun neden olduğu yerde kalmaması gerektiği konusunda yeterli nedenimiz var mı? Neden?

SEO Analizleri
SEO Analizleri

Sonuç Olarak?

Tüm bunlardan önce gelelim asıl amacınıza: 2022 için yaklaşan SEO endüstri trendleri ve şimdi uygulamak için SEO en iyi uygulamaları.

SEO 2022’de nasıl değişecek?

SEO endüstrisindeki son 12 ay ve 17+ yıllık deneyimime dayanarak, 2022’de gördüğümüz en iyi SEO trendleri ve değişikliklerini sizler için sıraladık.

Kullanıcının web sitesi deneyiminin (UX) yenilenen önemi

Değişmeyen şey, Google’ın sağladığınız web sitesi deneyimine (UX) genel olarak vurgu yapmasıdır. Bir süredir doğru olan şey şimdi de doğru olmaya devam ediyor. SERP’lerin ilk sayfasında yer almak söz konusu olduğunda, şirketler, çevrimiçi genel marka algısını iyileştirmenin ve çevrimiçi genel marka varlığını artırmanın yanı sıra, her sayfaya kadar harika bir web deneyimi sağlamaya odaklanmalıdır.

Markanıza ve sitenizin sağladığı UX’e nasıl baktığınız, kimin nerede sıralandığı konusunda Google’ın daha fazla faktör yapmak istediği şeydir. Bunlar her zaman önemli olsa da, Google’ın algoritması, sayfa tabanlı deneyimlerinizin daha derinlerine iniyor ve bunları daha önemli bir sıralama sinyali haline getiriyor. Sitenizdeki sayfaların iyileştirilmeye açık olduğunu biliyorsanız, şimdi onları güncellemenin tam zamanı.

Kısa not: Bağlantıların daha az sinyal olduğuna inanıyoruz ve zamanla bir sıralama faktörü olarak düşmeye devam edeceklerini düşünülebilir. Evet, hala temel sıralama faktörlerinden biri, ancak insanların hala genel olarak geri bağlantıyı manipüle etme biçimleri nedeniyle Google’ın bundan uzaklaşmak istediği görülüyor. Google’ın algoritması, gelecekte bunun gibi sinyallerin önemini genel site deneyiminiz lehine azaltabilir.

Üçüncü taraf tanımlama bilgilerinin ortadan kaldırılması, uyarlanabilirlik ihtiyacını yeniden ortaya çıkarmaktadır.

Google’ın üçüncü taraf çerezlerini ortadan kaldırmasının organik trafiğiniz için ne anlama geleceğine dair kıyamet günü yutturmacalarına kapılmayın. Bu değişimle birlikte SEO’lar ve iş liderleri için ana paket, müşteri bilgilerini satın almaya yönelik tarihsel güvene karşı birinci taraf verilerine daha fazla güvenmek olmalıdır.

Evet, bazı tüketiciler izlemeyi devre dışı bıraktığından, SEO KPI’larınızdaki organik trafik büyük olasılıkla tüm kuruluşlar için düşecektir. Ancak SEO’lar için yeni olmayan şey, uyarlanabilirlik ihtiyacıdır. Yani üçüncü taraf çerezleri gitti, ne olmuş yani? Google’ın anahtar kelime raporlamasını aşamalı olarak kaldırdığı ve bunun yerine kullanıcıları sitenize çeken tüm organik arama sorgularını şu ifade altında topladığı 2011’i düşünün. Herkes güncellemeye felaket gibi tepki verdi, ancak SEO’lar yıllardır yaptığımız şeyi yaptı: uyum sağladılar.

 2022’de uyum nasıl olacak? Google Analytics’in (GA) artık sağlayamayacağı daha ayrıntılı raporlama için Google Arama Konsolu’na (GSC) duyulan güvende büyük bir artış var. Organik ölçütleri değiştirme konusunda üst düzey yöneticilerle daha gerçekçi ve anlaşılır olmanın yanı sıra çünkü analytics gereksiz derecede karmaşık ve anlamsız geliyor birçok kullanıcıya.

Pazarlama liderlerinin üçüncü taraf tanımlama bilgilerinin ortadan kaldırılmasından çıkarması gereken şey, gizlilik düzenlemeleri daha yaygın hale geldikçe müşteri verilerinin daha az erişilebilir olmaya devam edeceğidir. Bu üçüncü taraf veri kaybını değiştirmek için en iyi kanal? Arama. Yani SEO’lar artık her zamankinden daha önemli.

Anında indeksleme Google’a genişliyor

IndexNow olarak bilinen anında indeksleme, tüm endüstri için potansiyel bir oyun değiştiricidir. 2021’de Microsoft Bing ve Yandex tarafından oluşturulup uygulanarak, sitenizdeki yeni sayfaları veya güncellemeleri dizine eklemek için günler hatta haftalar alan arama motorlarının SEO’ları için uzun süredir devam eden baş ağrısını ortadan kardırmaya yönelik bir oluşum.

Web sitelerinin değişiklikler için sitenizi yeniden taramasını beklemek yerine, içerik oluşturulduğunda, güncellendiğinde veya silindiğinde bir API aracılığıyla onları bilgilendirebilirsiniz. Bu, haber siteleri ve büyük e-ticaret siteleri için tarama bütçelerini kontrol etmeye, yeni ürünleri en kısa sürede dizine eklemeye ve sahte sayfaların dizine eklenmesini en aza indirmeye yardımcı olma konusunda büyük bir potansiyele sahiptir. Bu güncelleme ne kadar anıtsal olursa olsun, Google da onu benimseyene kadar gerçekten bizimle dalga geçemeyecek.

Google bu protokolü test etmeye başlamış olsa da, küresel arama motoru liderinin, belirlenecek bir tarihte gelecekteki sürümler için bu özelliği test etmeye ve iyileştirmeye devam etmesini bekleyebilirsiniz. Şu anda, IndexNow protokolünün Bing için nasıl çalıştığını görmek için bekliyor olabilirler, böylece (bunu yapmayı seçerlerse) piyasaya sürmeden önce hataları veya olası siyah şapka uygulamalarını test edip ortadan kaldırdıklarından emin olabilirler. Bir çıkış tarihi belirleyip belirlemediklerine ve ne zaman karar vereceklerine hazır olmak istiyorsanız, şimdi buna hazırlanmaya başlamanın zamanı geldi.

Yeni liderlikten kurumsal SEO’ya öncelik verilmesi

2022’de genişlemeye devam ettiğini görmekten heyecan duyulan şeylerden biri, SEO konusunda deneyimli yeni liderler sayesinde kurumsal şirketlerde yönetici düzeyinde SEO’ya öncelik verilmesi.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, küresel şirketlerde yönetici düzeyinde ve üzerinde daha fazla aramaya dayalı roller görmeye devam edeceğiz. Organik pazarlama ve genel SEO, sonuç olarak daha önce hiç görmediğimiz kadar odaklanmaya (ve yatırım yapmaya) ayarlanmıştır. Genel pazarlama stratejinizle ilgili olduğu için organik pazarlamanın küçümsenmesi ve reddedilmesi, çok hızlı bir şekilde geçmişte kalabilir. (En azından, umarız öyle olur.)

Tek sabit: sürekli oynaklık

2022 için yeni olmasa da, 2021’de gördüğümüz temel google algoritması güncellemelerinin hızlı temposu göz önüne alındığında, sektör uzmanları sektördeki oynaklığın devam edeceğine güvenebilirler. Zaten her 30 günde bir temel Google güncellemesi görüyoruz, bu nedenle bu eğilimin devam etmesini bekliyoruz ve Hatta 2022 için bir artış.

Nasıl hazırlayabilirsiniz? En iyi ipucu: reaktif olmayın. Bu, yayınlandıkları algoritma güncellemelerine tepki vermekle ilgili değil. Bu, mevcut SEO trendleri hakkında bilgi sahibi olmakla ilgilidir, bu nedenle yaklaşan değişikliklerin önünde olursunuz. Evet, algoritma güncellemeleri tahmin edilemez, ancak bilgili uzmanlar için sürpriz olmamalıdır. Güncelleme sürümleri, gördüğümüz SEO ve Google trendlerini temel alıyor. SEO stratejinize çevik bir metodoloji benimsediğiniz ve en son SEO en iyi uygulamalarını ve gelecek trendleri takip ettiğiniz sürece, bu yıl yolumuza çıkan sürekli dalgalanmalara karşı hazırlıklı olabilirsiniz.

2022 için SEO En İyi Uygulamaları

Bu yüzden SEO’nun neden kalıcı olduğunu ve 2022 için gelecekteki SEO trendleri söz konusu olduğunda ne bekleyebileceğimizi ele aldık. Şimdi, bilen herkesin zaten takip etmesi gereken SEO en iyi uygulamalarını özetleyelim. (Eğer değilseniz, bunları en kısa sürede birleştirmek için stratejinizi yeniden düşünmenin zamanı geldi.)

Google’ı kibar bir kabadayı olarak düşünün. Hepimiz burada sadece Google’a ayak uydurmaya çalışıyoruz. Zorba olmaya çalışmıyorlar, ancak arama motoru pazar payının %92’sine sahip olduğunuzda, herkese nelere dikkat etmesi gerektiğini söyleyebilirsiniz ve biz de dinlemek zorundayız.

SEO konuşmasını genişletin.

SEO ve organik pazarlama ile ilgili olarak arama motorlarının nasıl çalıştığı hakkında sağlam bir anlayış, pazarlama ekibinizdeki arama uzmanlarıyla sınırlı olmamalıdır. Diğer departmanları dahil edin ve hızlandırın. Sosyal medya ekibiniz, sosyal medyanın SEO’yu nasıl etkilediğini anlıyor mu? Peki ya PR organizasyonunuz? Herkesi aynı sayfada görmek, organik pazarlama çabalarınızın performansını artırır.

Yalnızca sıralama için değerli içerik oluşturmaya ve içerik oluşturmaya odaklanın. Potansiyel sıralama fırsatlarını belirlemek her zaman herhangi bir organik pazarlama stratejisinin bir parçası olacaktır, ancak içerik pazarlama stratejinizin arkasındaki temel odak noktası olmamalıdır. Bunun yerine, hedef kitlenizin ihtiyaçlarına göre yardımcı olan değerli içerik oluşturmaya odaklanmalısınız. Bunu yapmak, en önemli olduğu yerde, yani hedef kitlenizin özel arama sorgularında yer alan içerik oluşturacağınız anlamına gelir.

Şirket içi SEO yeteneğine yatırım yapın.

Çok pahalı olduğunu söylemey,n. Organik kanalınıza yatırım yapmanın zamanı geldi – sitenize gelen toplam trafiğin %40 ila %70’ini oluşturuyor – ve onu en iyi bilen yetenek. Yatırıma fazlasıyla değer. Yıllık bütçenizden yalnızca küçük bir yatırım ayırabilseniz bile, bu daha da ileri gidecek ve size ödenen büyük bir yatırımdan daha uzun vadeli yatırım getirisi sağlayacaktır. Ve son ipucum, bir ajansa dış kaynak kullanımına karşı kurum içi SEO yeteneğine yatırım yapmak olacaktır. SEO çalışmalarını ajanslara dış kaynak sağlayan birçok kuruluşta gördüğüm büyük bir sorun, hiç kimsenin ajansın ne yaptığını ve nedenini dahili olarak gerçekten anlamamasıdır. Bu, kurum içi yeteneğinizin birden fazla kanalda SEO’ya öncelik vermek için ihtiyaç duydukları eğitimi veya eğitimi almadığı anlamına gelir, bu nedenle sıralamanız ve içeriğiniz bundan zarar görür. Ayrıca dış kaynak kullanımı, hem markanız hem de içeriğiniz üzerinde çok daha az kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Doğru araçları kullanın. Firmalarda en büyük hatalardan bir diğeri, SEO çabalarını desteklemek için doğru araçları yatırım yapmamak veya belirlememek. Veri, arama analizi ve raporlama kaynakları söz konusu olduğunda doğru şeylere bakmıyorsanız, kendinizi başarısızlığa hazırlıyorsunuz demektir. Bir aracın yaygın olarak kullanılıyor olması, özel SEO ihtiyaçlarınız için doğru olduğu anlamına gelmez. İhtiyaçlarınızın tam olarak ne olduğunu araştırın ve uzun vadede pişman olacağınız fedakarlıklar yapmayın.

Sonuç almak için SEO’nun yalnızca bir yönüne odaklanmanızı söyleyen herkes aslında ne yaptıklarını bilmiyorlar. En iyi yaklaşım, SEO’nun tüm yönlerine odaklanan yaklaşımdır çünkü gerçekten aramanın konusu budur. Odaklanmanız gereken yalnızca bir sıralama faktörü veya tek bir içerik stratejisi değildir; Bu, tam anlamıyla idrak edilmiş bir ekibin başarılı bir şekilde kapsamasını gerektiren, sürekli gelişen, kapsamlı bir listedir.

*Bonus İçgörüler: Yapılmaması Gerekenler

Ne yaparsanız yapın, bağlantı satın almayın. Bunu söylemeye bile gerek yok ama burada tekrar söylüyoruz. Sakın bağlantı satın almayın.

Sesli Aramaya dikkat etmeyi bırakın. Hazır buradayken, Sesli Aramaya dikkat etmeyi bırakmanın zamanı geldi. Bir sonraki arama dalgası olarak haber kuruluşları tarafından abartılıyor, ancak çoğu şirket için müşterileri arama motorlarını her zaman olduğu gibi kullanmaya devam edecek: arama sorgularını yani ihtiyaçlarını yazarak.

Başarılar…