Küresel anlamda Ekonomik Kriz Nereye Kadar Devam Edecek?

Para Politikaları
Para Politikaları

Bazı finans kuruluşları, yöneticiler ve yatırımcılar, durgunluğun büyük bir risk olduğunu ilan ederken, bazıları da en azından gelecek yılın sonuna kadar bir durgunluk olacağını tahmin ediyor.

Durgunluklar birkaç nedenden dolayı akıllarda. Birincisi, ekonomi teknik olarak daralıyor. Federal Rezerv ayrıca faiz oranlarını yükselterek – 1980’lerin başından beri en yüksek oranda seyreden – enflasyonu düşürmek için elinden geleni yapıyor. Ancak aynı zamanda, yüksek maliyetler ve envanter sorunları nedeniyle can çekişen perakendecilerin, hareketli iş ve kişisel finanslarının oldukça güçlü olduğunu bildirmesiyle, tüketici talebi oldukça güçlü. 

Küresel piyasalarda “Bir durgunluk yakın mı? Kesinlikle hayır. LinkedIn baş ekonomisti Guy Berger, sürekli olarak güçlü istihdam verilerine atıfta bulunarak, “bu küçülen bir ekonomiye benzemiyor” dedi.

Aynı zamanda, finansal piyasalar bize açıkça ekonomi hakkında bir şeyler söylüyor.

S&P 500 bu yıl yüzde 18’in üzerinde değeri düşerken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq değeri neredeyse yüzde 30 düştü, bu tarihin en dramatik düşüşlerinden biri.

Piyasa bize istihdam rakamlarının olmadığını söylüyor? Farklılık, piyasaların ve “gerçek ekonominin” farklı zaman ölçeklerinde çalışması nedeniyle olabilir. İstihdam ve tüketici harcaması verileri şu anda güçlü olabilirken, piyasalar gelecekteki ekonomik koşulların, özellikle Federal Rezerv’in faiz artırımlarının şirket kazançlarına ne yapacağını konuşuyor.

“Şu anda bilmek alışılmadık derecede zor çünkü pandemiden çıkmanın bir sonucu olarak çok fazla ekonomik değişiklik yaşıyoruz.” Amerikan Girişim Enstitüsü’nün ekonomi politikası çalışmaları direktörü Michael Strain, ekonominin her çeyrekte, tipik olarak her yıl olduğundan daha fazla değiştiğini söyledi. Bu sadece ABD ekonomisinin iç dinamikleri – ayrıca yurtiçinde ve özellikle Çin’de yeni covid dalgalarının küresel üretim ve talep üzerinde yaratabileceği etkilerin yanı sıra Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden enerji ve gıda piyasalarına şok etkisi de var.

Herhangi bir ekonomik istatistiğin ötesinde, ekonomide derin bir huzursuzluk duygusu var – tüketici duyarlılığı ölçümleri düşük ve Pew’e göre, Amerikan enflasyonunun yüzde 70’i büyük bir sorun. Ve birçok Amerikalı için, özellikle 2008 mali krizi sırasında ekonomiye giren işçiler için, kötü bir ekonominin bariz referans noktası, iç burkan bir durgunluktur.

Ancak ekonomide “bu sefer farklı”dan daha tehlikeli birkaç kelime olsa da, bir gerilemenin kaçınılmaz olduğu ya da gelirse, ekonomi çapında bir felaket olacağı söz konusu olmayabilir. ABD olası bir resesyon için 2000’lerde olduğundan daha donanımlı olabilir. Bu sefer farklı olacak kadar değil, ancak tarihsel olarak konuşursak, bir sonraki durgunluk daha tipik olabilir.

Neden peki (bazı) uzmanlar bir durgunluğun geleceğini söylüyor?

Federal Rezerv, hararetli bir ekonomiyi soğutmak için elinden gelenin en iyisini yapıyor, ancak bu soğutmayı bir gerilemeye neden olmadan doğru bir şekilde sağlamak zor.

Amerikan Kurtarma Planı’ndan gelen yeni teşvik harcamalarının ısrarlı bir eleştirmeni olan Strain, Grid’e önümüzdeki bir buçuk yıl içinde bir durgunluk hakkında “oldukça endişeli” olduğunu söyledi ve “ekonominin bu krizlerin ağırlığı altında çökmesi” riskini öne sürdü. yüksek fiyatlar ve Federal Rezerv’in enflasyonu soğutma çabalarının bir gerilemeye yol açması riskinin yanı sıra.

Philadelphia Federal Rezerv Bankası tarafından 2016’dan bu yana en düşük seviyesine ulaşan üreticilerin yakın zamanda yaptığı bir anket ve hisse senedi fiyatlarındaki düşüşlerden etkilenen Netflix gibi bazı teknoloji şirketlerinin işten çıkarmalar duyurması işletmelerin bir gerileme konusunda endişeli olduğunu gösteren bazı veriler var ve Carvana, özel sektöre ait bazı şirketlerdeki yatırımcılar ise değerlerini düşürdüler. Ve neredeyse iki yıl boyunca işgücü kıtlığına ilişkin şikayetlerden sonra, Amazon ve Walmart gibi bazı büyük işverenler aslında fazla personel olduğunu söylediler. Çelişkiler ve çelişkiler kısaca

Amberwave Partners kurucu ortağı Stephen Miran, Federal Rezerv’in yükselen faiz oranlarının ve tahvil stokunun azalmasının etkilerine ilişkin analizine dayanarak Grid’e verdiği demeçte, “Ciddi bir büyüme yavaşlaması ve muhtemelen bir resesyon yaşamamamız mümkün değil” dedi ve ekledi.

“Bu sıkılaştırma döngüsünün hızı nedeniyle, muhtemelen resesyonun normalden çok daha sıkı bir gecikmeyle ortaya çıktığını göreceğiz.”

Ve Berger, genel olarak işe alımların azaldığına dair herhangi bir belirti görmemiş olsa da, küçük ve orta ölçekli işletmelerin iş ilanlarını yavaşlattığına dair bazı işaretler görmeye başlıyor.

Küresel Ekonomik Kriz
Küresel Ekonomik Kriz

Zaman = Para, değer, likidite

Ama tüm durgunluklar aynı değildir

2007 ve 2020’deki dramatik gerilemelerin aksine, ekonominin bir resesyona ne zaman girip girmediği veya başlayıp başlamadığı bile belli olmayabilir. “Son iki gerileme, tipik bir resesyonda depresyon oldu” dedi Strain.

Ancak bir durgunluk gelecekse, Büyük Durgunluk veya yüzyıldaki bir salgın gibi görünmeyebilir. Bunun nedeni, ekonomide büyük bir patlama veya bunaltıcı bir duraklamanın neden olduğu değil, Federal Rezerv tarafından tetiklenen bir durgunluk olacağıdır.

Özellikle yüksek ödenmemiş borçlara kıyasla ev değerlerinin düşmesi nedeniyle hanehalkı maliyesinin dramatik bir darbe aldığı 2008 durgunluğu ile tezat oluşturan, sözde bir bahçe çeşidi durgunluğu beklenebilir. Ancak şu anda birçok Amerikalı’nın kişisel mali durumu, enflasyon tarafından hırpalanmış olsa bile iyi durumda.

Teşvik ödemeleri ve düşük işsizlik sayesinde, birçok hanenin tasarrufları, gelirleri ve sahip oldukları finansal varlıklar (ister ev sermayesi ister hisse senedi olsun) muhtemelen pandemi öncesinde olduğundan daha değerlidir.

Strain, bir gerilemenin muhtemelen işsizlik oranında geçmiş resesyonlara kıyasla daha az dramatik bir artış anlamına geleceğini ve belki de Federal Rezerv’in aradığı soğutmanın çoğunun işten çıkarmalar yoluyla değil, bunun yerine işverenlerin daha az iş ilanı listelemesi yoluyla elde edilebileceğini söyledi.

Konutta başlayan ve dışa doğru yayılan 2008 durgunluğu, hanehalkı ve şirket bilançolarını kesinlikle dövdü ve gerileme öncesi işsizlik oranına ulaşması yedi yıldan fazla süren ağır bir toparlanmaya yol açtı.

Sonuç olarak ülkemizde dahil tüm dünyada bir ekonomik resesyon dalgası görülüyor fakat batı bunu atlatacak hatta bu kriz yeni milyarderleride beraberinde getirecek.